Skip to content

206 Wilson RdBlackwood, NJ 08012

Built 1988

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Dec 13, 1994

Property Information

Block198.02
Lot61
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2804

Building Details

Building Class17
DescriptionHOPEWELL
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,622
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
14%
Improvement Value:$281,900
86%
Total Assessment$327,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,125+2.9%
2024$11,784+4.7%
2023$11,253+1.5%
2022$11,083+3.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$183,000
DeedBook 2512, Page 208

Property Sale

SaleMulti
$199,900
DeedBook 1859, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1988