Skip to content

6 John DrSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Sep 9, 2016

Property Information

Block198.02
Lot68
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2804

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBROOK
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,328
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
25%
Improvement Value:$189,300
75%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,336+2.9%
2024$9,074+4.7%
2023$8,665+1.5%
2022$8,534+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$286,000

From:

To:

Sq Ft2,328DeedBook 5531, Page 225Recorded9/15/2016

Property Sale

Sale
$120,400
DeedBook 1708, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1988