Skip to content

14 Knoll CtSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 24, 2004

Property Information

Block198.02
Lot86
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2804

Building Details

Building Class17
DescriptionHOPEWELL
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,622
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,800
26%
Improvement Value:$200,000
74%
Total Assessment$271,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,054+2.9%
2024$9,771+4.7%
2023$9,331+1.5%
2022$9,190-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 3797, Page 71

Property Sale

Sale
$158,370
DeedBook 1748, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1987