Skip to content

1 Richard DrSewell, NJ 08080

Built 1984
Other Exempt

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block198.03
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
DescriptionGRAND GUILFORD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,919
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,100
20%
Improvement Value:$244,300
80%
Total Assessment$305,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$10,234-0.9%
2022$10,326+3.0%
2021$10,024+1.1%
2020$9,911-9.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft2,919DeedBook 6208, Page 62Recorded12/16/2019

Property Sale

Sale
$274,000

From:

To:

Sq Ft2,925DeedBook 5746, Page 166Recorded10/6/2017

Property Sale

Sale
$151,400
DeedBook 1552, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1984