Skip to content

2 Elizabeth CtSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Jul 16, 2020

Property Information

Block198.03
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
DescriptionRIDER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,709
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
21%
Improvement Value:$224,200
79%
Total Assessment$285,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,557+2.9%
2024$10,260+4.7%
2023$9,798+4.2%
2022$9,399+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$289,900

From:

To:

Sq Ft2,709DeedBook 6312, Page 310Recorded7/24/2020

Property Sale

Sale
$127,925
DeedBook 1557, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1986