Skip to content

16 Elizabeth CtSewell, NJ 08080

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$458,000
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block198.03
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
DescriptionSTAFFORD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,456
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,900
28%
Improvement Value:$190,700
72%
Total Assessment$264,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,538+3.0%
2024$9,262+4.9%
2023$8,834+1.6%
2022$8,696+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$458,000
Sq Ft2,456DeedBook 7217, Page 162Recorded8/7/2025

Property Sale

Sale
$110,310
DeedBook 1551, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1986