Skip to content

96 Goodwin PkwySewell, NJ 08080

Built 1984

Last Sale Price
$291,000
Last Sale Date
Jul 17, 2013

Property Information

Block198.03
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
DescriptionRIDER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,490
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
22%
Improvement Value:$218,300
78%
Total Assessment$281,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,405+2.9%
2024$10,113+4.7%
2023$9,657+1.5%
2022$9,511+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$291,000

From:

To:

Sq Ft2,490DeedBook 5099, Page 233Recorded8/8/2013

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4399, Page 35

Property Sale

Sale
$114,240
DeedBook 1500, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1984