Skip to content

89 Goodwin PkwySewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 28, 1992

Property Information

Block198.05
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
DescriptionHOLLY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,119
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,400
23%
Improvement Value:$208,000
77%
Total Assessment$270,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,002+2.9%
2024$9,721+4.7%
2023$9,283+1.5%
2022$9,142+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 2204, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$91,750
DeedBook 1504, Page 170