Skip to content

31 Goodwin PkwySewell, NJ 08080

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$429,900
Last Sale Date
Nov 12, 2024

Property Information

Block198.06
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
DescriptionSALEM
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,798
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,900
24%
Improvement Value:$191,500
76%
Total Assessment$253,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,373+2.9%
2024$9,110+10.7%
2023$8,229+1.5%
2022$8,104+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$429,900
Sq Ft1,798DeedBook 7094, Page 48Recorded11/15/2024

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,798DeedBook 6725, Page 313Recorded8/5/2022

Property Sale

Sale
$257,500

From:

To:

Sq Ft1,798DeedBook 6304, Page 333Recorded7/8/2020

Property Sale

Sale
$76,865
DeedBook 1423, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1980