Skip to content

17 Goodwin PkwySewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 10, 2020

Property Information

Block198.06
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
DescriptionSALEM
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,071
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
27%
Improvement Value:$167,200
73%
Total Assessment$230,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,511+2.9%
2024$8,272+4.7%
2023$7,899+1.5%
2022$7,780+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft2,071DeedBook 6371, Page 212Recorded11/12/2020

Property Sale

Sale
$142,900
DeedBook 3012, Page 78

Property Sale

Sale
$79,445
DeedBook 1440, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1980