Skip to content

213 Harris DrSewell, NJ 08080

Built 1982

Last Sale Price
$266,500
Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block198.07
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
DescriptionHOLLY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,496
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
24%
Improvement Value:$198,900
76%
Total Assessment$261,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,677+2.9%
2024$9,405+4.7%
2023$8,981+1.5%
2022$8,845+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$266,500
Sq Ft2,496DeedBook 6400, Page 175Recorded1/8/2021

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5002, Page 171

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4220, Page 152

Property Sale

Sale
$91,800
DeedBook 1553, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1982