Skip to content

205 Harris DrSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$165,500
Last Sale Date
Jun 30, 2000

Property Information

Block198.07
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBROOK
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,328
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,900
25%
Improvement Value:$190,400
75%
Total Assessment$255,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,444+2.9%
2024$9,178+4.7%
2023$8,764+1.5%
2022$8,632-9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$165,500
DeedBook 3205, Page 319

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 2694, Page 293

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 1528, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1985