Skip to content

403 Timothy TerSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 10, 2022

Property Information

Block198.08
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,248
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
25%
Improvement Value:$186,900
75%
Total Assessment$247,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,162+2.9%
2024$8,905+4.7%
2023$8,504+1.5%
2022$8,375+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft2,248DeedBook 6738, Page 321Recorded9/1/2022

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 1546, Page 402

Property Built

Built

Year Built: 1986