Skip to content

300 Michael TerSewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
Apr 8, 2010

Property Information

Block198.08
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,270
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,500
22%
Improvement Value:$219,600
78%
Total Assessment$281,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,398+2.9%
2024$10,106+4.7%
2023$9,650+1.5%
2022$9,504+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$298,000
DeedBook 4762, Page 189

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4711, Page 95

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 3675, Page 7

Property Sale

SaleMulti
$177,000
DeedBook 2011, Page 313

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 1639, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1980