Skip to content

404 Timothy TerSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$119,402
Last Sale Date
Feb 28, 1986

Property Information

Block198.09
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,622
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,400
24%
Improvement Value:$199,900
76%
Total Assessment$264,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,526+3.0%
2024$9,252+4.9%
2023$8,823+1.6%
2022$8,686-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$119,402
DeedBook 1539, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1985