Skip to content

424 Timothy TerSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 6, 2021

Property Information

Block198.09
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,516
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
21%
Improvement Value:$223,000
79%
Total Assessment$283,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,498+2.9%
2024$10,203+15.1%
2023$8,864+1.5%
2022$8,730+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,516DeedBook 6572, Page 92Recorded10/28/2021

Property Sale

Sale
$111,155
DeedBook 1556, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1986