Skip to content

2 John CtSewell, NJ 08080

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2025

Property Information

Block198.10
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2804

Building Details

Building Class17
DescriptionLOXLEY
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,809
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,300
22%
Improvement Value:$241,900
78%
Total Assessment$311,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,511+2.9%
2024$11,188+4.7%
2023$10,683+1.5%
2022$10,522-0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$388,000
DeedBook 4361, Page 31

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 2001, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1988