Skip to content

11 John DrSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Apr 25, 1997

Property Information

Block198.10
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2804

Building Details

Building Class17
DescriptionGRAND GUILFORD
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,954
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
22%
Improvement Value:$235,500
78%
Total Assessment$301,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,134+2.9%
2024$10,821+4.7%
2023$10,333+1.5%
2022$10,177-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 2764, Page 338

Property Sale

SaleMulti
$198,000
DeedBook 1921, Page 31

Property Sale

Sale
$156,400
DeedBook 1666, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1987