Skip to content

15 John DrSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 11, 2019

Property Information

Block198.10
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2804

Building Details

Building Class17
DescriptionSTAFFORD
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,596
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
19%
Improvement Value:$270,700
81%
Total Assessment$332,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,314+2.9%
2024$11,968+4.7%
2023$11,428+1.5%
2022$11,255-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft3,596DeedBook 6128, Page 318Recorded7/23/2019

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 4578, Page 79

Property Sale

SaleMulti
$162,500
DeedBook 2060, Page 152

Property Sale

Sale
$125,100
DeedBook 1652, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1987