Skip to content

17 John DrSewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$154,900
Last Sale Date
May 30, 1989

Property Information

Block198.10
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2804

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBROOK
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,328
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,100
25%
Improvement Value:$184,200
75%
Total Assessment$246,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,111+2.9%
2024$8,854+4.7%
2023$8,455+1.5%
2022$8,327+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$154,900
DeedBook 1877, Page 326

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 1664, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1987