Skip to content

47 Greenleigh DrSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
Feb 19, 2016

Property Information

Block198.10
Lot39
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2804

Building Details

Building Class17
DescriptionLOXLEY
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,809
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,900
22%
Improvement Value:$228,300
78%
Total Assessment$293,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,845+2.9%
2024$10,541+4.7%
2023$10,066+1.5%
2022$9,913+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$297,000

From:

To:

Sq Ft2,809DeedBook 5433, Page 49Recorded2/23/2016

Property Sale

Sale
$176,350
DeedBook 1728, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1988