Skip to content

80 Goodwin PkwySewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$279,800
Last Sale Date
Jul 25, 2014

Property Information

Block198.10
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,527
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
21%
Improvement Value:$223,800
79%
Total Assessment$284,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,527+2.9%
2024$10,231+4.7%
2023$9,770+1.5%
2022$9,622+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$279,800

From:

To:

Sq Ft2,527DeedBook 5218, Page 134Recorded8/4/2014

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 3845, Page 295

Property Sale

Sale
$127,200
DeedBook 1602, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1987