Skip to content

55 Greenleigh DrSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 15, 2007

Property Information

Block198.10
Lot43
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2804

Building Details

Building Class17
DescriptionSTAFFORD
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,516
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
23%
Improvement Value:$203,800
77%
Total Assessment$266,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,600+3.0%
2024$9,323+4.9%
2023$8,892+1.6%
2022$8,754+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 4399, Page 337

Property Sale

Sale
$148,800
DeedBook 1804, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1988