Skip to content

61 Greenleigh DrSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Jun 5, 2019

Property Information

Block198.10
Lot46
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2804

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBROOK
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,328
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
24%
Improvement Value:$198,400
76%
Total Assessment$261,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,658+2.9%
2024$9,387+4.7%
2023$8,964+1.5%
2022$8,828+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft2,328DeedBook 6108, Page 296Recorded6/21/2019

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2667, Page 31

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 2118, Page 1

Property Sale

Sale
$131,900
DeedBook 1804, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1988