Skip to content

18 Skelly LnSewell, NJ 08080

Built 1993

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
May 28, 2014

Property Information

Block198.10
Lot57
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2806

Building Details

Building Class17
DescriptionRIDER
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,539
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,900
22%
Improvement Value:$231,800
78%
Total Assessment$295,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,938+2.9%
2024$10,630+4.7%
2023$10,151+1.5%
2022$9,998+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$287,000

From:

To:

Sq Ft2,539DeedBook 5196, Page 316Recorded6/6/2014

Property Sale

SaleMulti
$37,000
DeedBook 3934, Page 229

Property Sale

SaleMulti
$202,220
DeedBook 2305, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1993