Skip to content

72 Goodwin PkwySewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Apr 30, 2020

Property Information

Block198.10
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,868
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
20%
Improvement Value:$251,500
80%
Total Assessment$315,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,681+2.9%
2024$11,353+4.7%
2023$10,841+1.5%
2022$10,677+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,868DeedBook 6286, Page 16Recorded5/29/2020

Property Sale

Sale
$329,900

From:

To:

Sq Ft2,868DeedBook 5325, Page 324Recorded6/3/2015

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 4432, Page 8

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3947, Page 247

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2878, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$108,920
DeedBook 1569, Page 227