Skip to content

4 Ridge CtBlackwood, NJ 08012

Built 1988

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 25, 2007

Property Information

Block198.14
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2804

Building Details

Building Class17
DescriptionRIDER II
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,490
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,200
26%
Improvement Value:$222,400
74%
Total Assessment$299,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,082+2.9%
2024$10,771+4.7%
2023$10,285+1.5%
2022$10,129+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 4417, Page 1

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 2391, Page 62

Property Sale

Sale
$159,800
DeedBook 1800, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1988