Skip to content

12 Oxford DrSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2011

Property Information

Block198.15
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2803

Building Details

Building Class17
DescriptionBROCKTON
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,852
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
31%
Improvement Value:$155,500
69%
Total Assessment$225,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,334+2.9%
2024$8,100+4.7%
2023$7,735+1.5%
2022$7,617+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,475
DeedBook 1741, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1988