Skip to content

9 Prentis CtSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$126,800
Last Sale Date
Jul 5, 1988

Property Information

Block198.16
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2803

Building Details

Building Class17
DescriptionELM II
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,963
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
29%
Improvement Value:$171,200
71%
Total Assessment$239,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,859+2.9%
2024$8,610+4.7%
2023$8,222+1.5%
2022$8,098-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$126,800
DeedBook 1756, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1988