Skip to content

10 Prentis CtSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block198.16
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2803

Building Details

Building Class17
DescriptionWELLINGTON
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,037
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,900
27%
Improvement Value:$175,800
73%
Total Assessment$241,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,940+2.9%
2024$8,689+4.7%
2023$8,298+1.5%
2022$8,172+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$144,525
DeedBook 1766, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1988