Skip to content

6 Williamsburg CtSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2020

Property Information

Block198.16
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2803

Building Details

Building Class17
DescriptionCAMBRIDGE
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,762
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,900
21%
Improvement Value:$280,400
79%
Total Assessment$353,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,069+2.9%
2024$12,701+4.7%
2023$12,129+1.5%
2022$11,945+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$380,000
DeedBook 4261, Page 189

Property Sale

SaleMulti
$208,347
DeedBook 1914, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1989