Skip to content

8 Williamsburg CtSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2012

Property Information

Block198.16
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2803

Building Details

Building Class17
DescriptionBROCKTON
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,852
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,000
26%
Improvement Value:$187,700
74%
Total Assessment$253,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,384+2.9%
2024$9,121+4.7%
2023$8,710+1.5%
2022$8,578-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$147,675
DeedBook 1798, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1988