Skip to content

5 Prince Edwards DrSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 12, 2021

Property Information

Block198.16
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2803

Building Details

Building Class17
DescriptionBROCKTON
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,852
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
24%
Improvement Value:$197,700
76%
Total Assessment$260,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,640+2.9%
2024$9,369+5.9%
2023$8,843+1.5%
2022$8,709+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,852DeedBook 6554, Page 155Recorded9/29/2021

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 1844, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1988