Skip to content

1 Prentis CtSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 24, 2018

Property Information

Block198.16
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2803

Building Details

Building Class17
DescriptionWINSTON
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,654
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,400
21%
Improvement Value:$263,900
79%
Total Assessment$333,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,329+2.9%
2024$11,982+10.2%
2023$10,869+1.5%
2022$10,704+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,654DeedBook 5918, Page 247Recorded8/2/2018

Property Sale

SaleMulti
$191,000
DeedBook 2323, Page 162

Property Sale

Sale
$170,400
DeedBook 1775, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1988