Skip to content

2 Prentis CtSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 3, 2006

Property Information

Block198.16
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2803

Building Details

Building Class17
DescriptionELM II
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,173
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,600
25%
Improvement Value:$194,900
75%
Total Assessment$258,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,562+2.9%
2024$9,293+4.7%
2023$8,874+1.5%
2022$8,740+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 4262, Page 300

Property Sale

SaleMulti
$146,500
DeedBook 2883, Page 49

Property Sale

SaleMulti
$129,800
DeedBook 2193, Page 164

Property Sale

Sale
$129,800
DeedBook 1753, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1988