Skip to content

12 Winchester DrSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Apr 28, 2016

Property Information

Block198.20
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2803

Building Details

Building Class17
DescriptionWINSTON
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,694
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,100
22%
Improvement Value:$262,000
78%
Total Assessment$336,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,432+2.9%
2024$12,083+4.7%
2023$11,538+1.5%
2022$11,364+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft2,694DeedBook 5461, Page 204Recorded5/3/2016

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 2169, Page 5

Property Sale

SaleMulti
$187,115
DeedBook 1923, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1989