Skip to content

6 Krista LnBlackwood, NJ 08012

Built 1999

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Dec 17, 1999

Property Information

Block198.20
Lot34
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionALBERTSON
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage2,528
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
24%
Improvement Value:$233,800
76%
Total Assessment$306,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,330+2.9%
2024$11,011+4.7%
2023$10,515+1.5%
2022$10,356-5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 3069, Page 294

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 3023, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1999