Skip to content

16 Nancy LnBlackwood, NJ 08012

Built 1987

Last Sale Price
$106,100
Last Sale Date
Oct 10, 1987

Property Information

Block198.21
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionBERWYN
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,944
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,500
24%
Improvement Value:$182,900
76%
Total Assessment$241,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,929+2.9%
2024$8,678+4.7%
2023$8,287+1.5%
2022$8,162-5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$106,100
DeedBook 1666, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1987