Skip to content

5 Nadina CtBlackwood, NJ 08012

Built 1987

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
May 26, 2020

Property Information

Block198.22
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,950
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
28%
Improvement Value:$172,800
72%
Total Assessment$240,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,907+2.9%
2024$8,657+4.7%
2023$8,267+1.5%
2022$8,141-6.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$276,000

From:

To:

Sq Ft1,950DeedBook 6304, Page 153Recorded7/7/2020

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 4951, Page 185

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 2151, Page 70

Property Sale

Sale
$104,265
DeedBook 1609, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1987