Skip to content

11 Buckingham CtSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2005

Property Information

Block198.22
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2803

Building Details

Building Class17
DescriptionWINSTON
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,654
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
22%
Improvement Value:$232,600
78%
Total Assessment$299,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,082+2.9%
2024$10,771+4.7%
2023$10,285+1.5%
2022$10,129-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$185,350
DeedBook 1878, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1989