Skip to content

35 Nancy LnBlackwood, NJ 08012

Built 1987

Last Sale Price
$194,900
Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block198.22
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
DescriptionBERWYN
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,950
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
25%
Improvement Value:$190,700
75%
Total Assessment$254,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,403+2.9%
2024$9,138+4.7%
2023$8,727+1.5%
2022$8,595-6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$194,900
DeedBook 3284, Page 150

Property Sale

Sale
$108,440
DeedBook 1680, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1987