Skip to content

21 Peak PlSewell, NJ 08080

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Sep 17, 2024

Property Information

Block198.23
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2804

Building Details

Building Class17
DescriptionSTAFFORD
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,516
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,900
23%
Improvement Value:$199,700
77%
Total Assessment$260,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,640+2.9%
2024$9,369+4.7%
2023$8,946+1.5%
2022$8,811-0.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft2,516DeedBook 7068, Page 300Recorded9/24/2024

Property Sale

Sale
$269,999

From:

To:

Sq Ft2,516DeedBook 5098, Page 167Recorded8/5/2013

Property Sale

SaleMulti
$166,000
DeedBook 2379, Page 42

Property Sale

SaleMulti
$142,400
DeedBook 1840, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1989