Skip to content

328 Wilson RdBlackwood, NJ 08012

Built 1950

Last Sale Price
$156,500
Last Sale Date
Feb 8, 2019

Property Information

Block198.24
Lot9.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,414
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
29%
Improvement Value:$113,700
71%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,918+2.9%
2024$5,752+4.7%
2023$5,493+1.5%
2022$5,410+13.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$156,500

From:

To:

Sq Ft1,414DeedBook 6035, Page 181Recorded2/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1950