Skip to content

325 Hurffville GrenlochSewell, NJ 08080

Built 1948

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 20, 2010

Property Information

Block198.28
Lot1.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2806

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,391
Acreage3.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
44%
Improvement Value:$115,600
56%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,613+2.9%
2024$7,399+8.8%
2023$6,797+1.5%
2022$6,694-0.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 4823, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1948