Skip to content

433 Hurffville GrenlochSewell, NJ 08080

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2012

Property Information

Block198
Lot12.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2803

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,724
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,800
26%
Improvement Value:$119,300
74%
Total Assessment$161,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,959+2.9%
2024$5,792+4.7%
2023$5,531+1.5%
2022$5,447-3.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4478, Page 41

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 4038, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1949