Skip to content

407 Hurffville GrenlochSewell, NJ 08080

Built 1923

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Sep 30, 2010

Property Information

Block198
Lot16.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2804

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage812
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,100
35%
Improvement Value:$57,100
65%
Total Assessment$87,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,226+2.9%
2024$3,135+4.7%
2023$2,994+1.5%
2022$2,948-17.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 4813, Page 263

Property Sale

SaleMulti
$58,000
DeedBook 2792, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1923