Skip to content

41 Berkshire DrSewell, NJ 08080

Built 1991

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Nov 6, 1998

Property Information

Block199.01
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2808

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,638
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,800
21%
Improvement Value:$326,400
79%
Total Assessment$415,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,358+2.9%
2024$14,926+4.7%
2023$14,254+1.5%
2022$14,038-7.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 2952, Page 301

Property Sale

SaleMulti
$242,347
DeedBook 2129, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1991