Skip to content

4 Thames CtSewell, NJ 08080

Built 1990

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 26, 2017

Property Information

Block199.01
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2808

Building Details

Building Class17
Description2S CUSTOM HOME
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,762
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,800
19%
Improvement Value:$373,000
81%
Total Assessment$461,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,082+2.9%
2024$16,602+13.6%
2023$14,611+1.5%
2022$14,390-1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft3,762DeedBook 5744, Page 84Recorded10/5/2017

Property Sale

SaleMulti
$314,718
DeedBook 2013, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 1931, Page 23

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1693, Page 53