Skip to content

67 Berkshire DrSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block199.01
Lot40
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2808

Building Details

Building Class17
DescriptionPRINCETON A
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,236
Acreage1.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,300
26%
Improvement Value:$293,700
74%
Total Assessment$395,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,611+2.9%
2024$14,200+4.7%
2023$13,560+1.5%
2022$13,355-5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft3,236DeedBook 6571, Page 5Recorded10/27/2021

Property Sale

SaleMulti
$408,000
DeedBook 3313, Page 167

Property Sale

SaleMulti
$337,000
DeedBook 1887, Page 320

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 1739, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1988