Skip to content

2 Samantha CtSewell, NJ 08080

Built 1999

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Apr 23, 1999

Property Information

Block199.01
Lot47
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2808

Building Details

Building Class17
DescriptionCUSTOM RANCH
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,653
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,700
23%
Improvement Value:$334,800
77%
Total Assessment$435,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,109+2.9%
2024$15,656+4.7%
2023$14,951+1.5%
2022$14,724+4.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 2991, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1999